PERŁA ZACHODU

Schronisko Perła Zachodu położone jest nad Jeziorem Modrym, na stromym i urwistym brzegu, na wysokości 320 m. Budynek schroniska jest drewniano-murowany. Od strony jeziora ciągnie się wzdłuż niego wąski taras, przez który prowadzi wejście na kamienną kolistą wieżyczkę przylegającą od południa do schroniska. Z miejsc tych możemy podziwiać przepiękny widok na rzekę Bóbr i Jezioro Modre.
W pobliżu porozrzucane są skałki (Tartar), a naprzeciw schroniska, na prawym brzegu Bobru i jeziora wznosi się wysoka malownicza skała Wieżyca. Do nich prowadzą kamienne stopnie, a następnie dwuprzęsłowy mostek zawieszony przez jezioro.
Ciekawostka

Schronisko zbudowane zostało przez Zarząd Elektrowni po zakończeniu budowy Jeziora Modrego i elektrowni wodnej Bobrowice I. W tamtych czasach przy schronisku była przystań kajakowa.
Perła Zachodu to schronisko położone nad brzegiem jeziora Modre (jezioro zaporowe na rzece Bóbr), w Siedlęcinie, kilka kilometrów od Jeleniej Góry. Budynek – gospodę Turmsteinbaud – wybudowano tu w 1927 roku. Schronisko Perła Zachodu jakie możemy dziś odwiedzać, to budynek wzniesiony w 1950 roku. Schronisko jest malowniczo usytuowane – nad krawędzią stromego urwiska, będącego jednocześnie linią brzegową jeziora Modre. Budowlę wzniesiono z ciemnych bali drewnianych, z którymi kontrastują jasne obramowania okien. Przy głównym budynku wzniesiono kamienną wieżę widokową. W dole, nad jeziorem usytuowana jest kładka łącząca brzegi jeziora. Dopiero z niej widać ile ciężkiej pracy i materiałów wymagało wzmocnienie urwiska i skonstruowanie podstawy schroniska.
Perła Zachodu (niem. „Turmsteinbaude” to od początku jej istnienia popularny cel wycieczek. Schronisko nastawione bardziej na masowego turystę niż …. ale, wycieczka godna polecenia. Borowy Jar jest tu naprawdę ładny, a liczne skałki takie jak Tartar czy Wieżyca od której niemiecką nazwę wzięło schronisko dodają jej uroku. W skałkach w żyłach diabazów występują m.in. granat, oliwin, piryt i adular.

Budynek schroniska postawiono na południowym brzegu ok. 320 m nad lustrem Jeziora Modrego w 1927 r. To jest dwa lata po utworzeniu zapory i specjalnej ścieżki.

Jezioro Modre – sztuczne jezioro, które powstało w latach 1924-1925. Utworzone zostało jako element systemu przeciwpowodziowego w Sudetach Zachodnich i części unikalnego zestawu trzech zbiorników retencyjno – energetycznych. Ma ono około 1 km długości, 8 ha powierzchni, 14,5 m piętrzenia wody.

Jelenia Góra atrakcje, zwiedzanie, historia, przyroda

AKTUALNE
POLECAMY